background

TBD-HALICI
BESTE YARIŞMASI

Türkiye'nin en uzun soluklu müzik yarışması olan TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması, Türkiye Bilişim Derneği Bilişim Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

image

28. TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışmasının birincisi "Taste Of Turkey" adlı eseriyle Enver Yılmaz oldu.Bilişim 2021, 38. Ulusal Bilişim Kurultayı kapsamında düzenlenen “28.TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması”nın finali 16 Aralık 2021 Perşembe akşamı Beste Yarışması Youtube kanalı üzerinden sanal bir tören ile gerçekleştirildi.

Finale kalan 10 besteci, farklı türlerde besteledikleri enstrümantal ve özgün eserlerini jüri ve izleyicilere sundular. Renkli ve zorlu bir rekabet ortamının yaşandığı yarışmanın birincisi; “Taste Of Turkey” adlı eseriyle Enver Yılmaz oldu.

Yarışmada ikinciliği "İnsan" isimli eseriyle Göksel Çetin alırken üçüncülüğü "The Last Doughnut" adlı eseriyle Hazar Altın aldı.

Finale kalan diğer isimler de şöyle (soyadı sırasına göre): Selim Aysan / Son Beste, Mert Ergül / Collapse of Civilization, İsmail Utku Nazik / Big Bang, Emrah Tuncel / Last Poem, Sinan Yıldız / Freak Show, Rasim Yokuş / Zühre Yıldızı, Hakan Emre Ziyagil / Ethnic Fiction...

Toplam ödül 10,000 TL.

Yarışmada birinciye 5,000 TL., ikinciye 3,000 TL., üçüncüye 2,000 TL. olmak üzere toplam 10,000 TL. ödül verildi. Ayrıca ön elemeyi geçen yarışmacılara ve tüm finalistlere çeşitli yazılım ürünleri hediye edildi.

Teknoloji ve Sanat dünyasının duayenleri jüride…

Garo Mafyan'ın başkanı olduğu yarışma jürisinde İzzet Öz, Şeref Oğuz, Hakan Özer, Borga Parlar, Mehmet Okonşar, Artun Ertürk, Yavuz Durak, Rahmi Aktepe ve Emrehan Halıcı yer aldı. Ayrıca bu yıl müzik yazılımı dünyasının uluslararası alanda da önemli isimlerinden olan; Dr. Ufuk Önen, Bülent Bıyıkoğlu, Murat Yücel ve Ufuk Polat da teknik jüri olarak görev aldılar.

Finalde Yarışan Eserler


Performansları ses ikonlarına tıklayarak dinleyebilirsiniz.

  1. Enver Yılmaz / Taste Of Turkey Dinle
  2. Göksel Çetin / İnsan Dinle
  3. Hazar Altın / The Last Doughnut Dinle
  • Selim Aysan / Son Beste Dinle
  • Mert Ergül / Collapse of Civilization Dinle
  • İsmail Utku Nazik / Big Bang Dinle
  • Emrah Tuncel / Last Poem Dinle
  • Sinan Yıldız / Freak Show Dinle
  • Rasim Yokuş / Zühre Yıldızı Dinle
  • Hakan Emre Ziyagil / Ethnic Fiction Dinle

Yarışma Hakkında

Bilişim teknolojilerinin sağladığı olanaklarla müziğin bir araya gelişini bir yarışma heyecanı ile güçlendiren ve ülkemizde elektronik müzik yaratıcılarının ortaya çıkmasına olanak sağlayan TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması'nın asıl amacı bir yarışmadan çok, bilgi çağının tanımlarına uyan, teknolojiyi kullanan ve üreten, yaratıcılığı ve sanatı eyleme dönüştürebilen insanlara ticari kaygılardan uzak, kaliteli ve özgür bir üretim imkanı vermektir.

Bilginin ve bireyin öneminin giderek arttığı, yetenek ve yaratıcılığın ön plana çıktığı yeni dünya düzeninde, ülkemizdeki teknoloji ve sanat birlikteliğinin en güzel örneklerinden birini oluşturan TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması 27 yıldır Bilişim Haftası Etkinlikleri kapsamında düzenlenmektedir.

Müzik otoriteleri tarafından ülkemizin en kaliteli yarışmalarından biri olarak değerlendirilen ve geleneksel hale gelen TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışmasının en büyük kıvanç kaynağı, yarışmaya katılmış olan pek çok bestecinin bugün yurt içinde ve dışında müzik endüstrisinde çok önemli projelere imza atmış olmasıdır.

Detaylı bilgi ve başvuru için

beste.halici.com.tr