background

TBD-HALICI
BESTE YARIŞMASI

Türkiye'nin en uzun soluklu müzik yarışması olan TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması, Türkiye Bilişim Derneği Bilişim Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

image

26.TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması’nın Birincisi; “Umuda Haykırış” adlı eseriyle Nehir Özzengin oldu.

Bilişim 2019, 36. Ulusal Bilişim Kurultayı kapsamında düzenlenen “26.TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması”nın finali 6 Kasım 2019 Çarşamba akşamı Ankara Tatbikat Sahnesi’nde yapıldı.

Finale kalan 10 besteci, farklı türlerde besteledikleri enstrümantal ve özgün eserleri canlı performansla jüri ve izleyicilere sundular. Renkli ve zorlu bir rekabet ortamının yaşandığı yarışmanın birincisi; “Umuda Haykırış” adlı eseriyle Nehir Özzengin oldu. Yarışmaya İzmir’den katılan Nehir Özzengin 14 yaşında. Bugüne kadar kazandığı 6 adet Uluslararası Piyano Yarışması derecesi bulunan Nehir, bir yıl içerisinde İtalya’da katıldığı iki farklı yarışmada birincilik kazandı.

Jürinin yanı sıra halk oylamasının da etkili olduğu yarışmada, derece alan ilk üç besteci birbirinden değerli hediyelerin ve Altın, Gümüş, Bronz Nota ödüllerinin sahibi oldu.

Yarışmanın ikincisi “Yeryüzü” adlı eseriyle “Arif Tunç Konak” üçüncüsü "Angara Blues” adlı eseriyle Gündüz Parıldar oldu. Bugüne kadar amatör, profesyonel binlerce besteci ve müzisyen için fikir alışverişi ve etkileşim ortamı yaratan, 1994'ten beri kesintisiz olarak her yıl gerçekleştirilen yarışmanın sunuculuğunu bu yıl da televizyon ve radyo dünyasının duayeni İzzet Öz yaptı.

Garo Mafyan'ın başkanı olduğu yarışma jürisi İzzet Öz, Şeref Oğuz, Hakan Özer, Borga Parlar, Mehmet Okonşar, Artun Ertürk, Yavuz Durak, Rahmi Aktepe ve Emrehan Halıcı; teknik jürisi ise Dr. Ufuk Önen, Bülent Bıyıkoğlu, Murat Yücel, Gerçek Dorman ve Metin Emenullahi gibi müzik ve teknoloji dünyasının duayenlerinden oluşuyor.

Teknoloji ve sanat birlikteliğinin en güzel örneklerinden biri olan TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması pek çok besteci ve müzisyeni, hem Türkiye hem de Dünya müzik sektörüne kazandırmıştır.

Finalde yarışan Eserler

  1. Nehir Özzengin "Umuda Haykırış"
  2. Arif Tunç Konak "Yeryüzü"
  3. Gündüz Parıldar "Angara Blues"
  • Başar Ayık "Medjay"
  • Cüneyt Çakal "Shapes"
  • Dersu Doğan "Life Switch"
  • Göksel Çetin "Bukalemun"
  • Onat Artun "Gafletkarane"
  • Ozan Erkal "Son Halo"
  • Sercan Elifer "Up&Down"

Altın Nota ve Hediyeler

Yarışmada birinciye Altın Nota, ikinciye Gümüş Nota, üçüncüye Bronz Nota ödülü verildi.

Diğer hediyeler:

KV331
KV331 Yazılım, tüm katılımcılara SynthMaster ve SynthMaster One yazılımlarını, ilk 3'e giren finalistlere ise SynthMaster Everything Bundle yazılımını hediye edecektir. Katılımcılar, bu yazılımların lisanslarını almak için https://www.synthmaster.com/contactus.aspx sayfası üzerinden KV331 Yazılım ile iletişime geçebilirler.

POLYGONIUM
Polygonium, katılımcıların ilk seksenine ve sadece iOS kullanıcılarına Guitar 3D PRO promosyon kodu hediye edecektir.

DEPLİKE
Deplike, tüm finalistlere 10.000'den fazla preset, 10'dan fazla tüplü amfi, 20'den fazla efekt pedalı işlemci modellemeleri içeren Deplike uygulaması için Lifetime Access (ömür boyu erişim) hediye edecektir.

UFUK ÖNEN
Ufuk Önen, ilk 3'e giren finalistlere "Miks Üzerine: Müzik Prodüksiyonlarında Miks Teknikleri ve Çeşitli Yaklaşımlar" adlı kitabını hediye edecektir.

Facebook sayfamız: facebook.com/besteyarismasi/

Yarışma Hakkında

Bilişim teknolojilerinin sağladığı olanaklarla müziğin bir araya gelişini bir yarışma heyecanı ile güçlendiren ve ülkemizde elektronik müzik yaratıcılarının ortaya çıkmasına olanak sağlayan TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması'nın asıl amacı bir yarışmadan çok, bilgi çağının tanımlarına uyan, teknolojiyi kullanan ve üreten, yaratıcılığı ve sanatı eyleme dönüştürebilen insanlara ticari kaygılardan uzak, kaliteli ve özgür bir üretim imkanı vermektir.

Bilginin ve bireyin öneminin giderek arttığı, yetenek ve yaratıcılığın ön plana çıktığı yeni dünya düzeninde, ülkemizdeki teknoloji ve sanat birlikteliğinin en güzel örneklerinden birini oluşturan TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması 26 yıldır Bilişim Haftası Etkinlikleri kapsamında düzenlenmektedir.

Müzik otoriteleri tarafından ülkemizin en kaliteli yarışmalarından biri olarak değerlendirilen ve geleneksel hale gelen TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışmasının en büyük kıvanç kaynağı, yarışmaya katılmış olan pek çok bestecinin bugün yurt içinde ve dışında müzik endüstrisinde çok önemli projelere imza atmış olmasıdır.

Detaylı bilgi ve başvuru için

beste.halici.com.tr