background

TBD-HALICI
BESTE YARIŞMASI

Türkiye'nin en uzun soluklu müzik yarışması olan TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması, Türkiye Bilişim Derneği Bilişim Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

image

29. TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışmasının birincisi "Bir Dervişin Yolu" adlı eseriyle Ali Emre Algır!Bilişim 2022, 39. Ulusal Bilişim Kurultayı kapsamında düzenlenen “29.TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması”nın finali 16 Aralık 2022 akşamı Beste Yarışması Youtube kanalı üzerinden sanal bir tören ile gerçekleştirildi.

Yunus Emre teması ile gerçekleştirilen 29. TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışmasının birincisi "Bir Dervişin Yolu" adlı eseriyle Ali Emre Algır! Yarışmada ikinciliği "Çilehane" isimli eseriyle Caner Gültekin alırken üçüncülüğü "Ruh-u Revan" adlı eseriyle Burçe Karaca aldı.

Finale kalan diğer isimler de şöyle (soyadı sırasına göre): Yusuf Altınel "The Rose", Selim Aysan "Gönül", Göksel Çetin "Referans", Alper Demiray "Sabır Saadeti", Uğurjan Duman "Kopmayan Bağ", Sait Efe Eşol "Mürekkep", Ali Çağan Gündüz "Beyin Fırtınası"...

Toplam ödül 20,000 TL.

Yarışmada birinciye 10,000 TL., ikinciye 6,000 TL., üçüncüye 4,000 TL. olmak üzere toplam 20,000 TL. ödül verildi. Ayrıca ön elemeyi geçen yarışmacılara ve tüm finalistlere çeşitli yazılım ürünleri hediye edildi.

Teknoloji ve Sanat dünyasının duayenleri jüride…

Garo Mafyan'ın başkanı olduğu yarışma jürisinde İzzet Öz, Şeref Oğuz, Hakan Özer, Borga Parlar, Mehmet Okonşar, Artun Ertürk, Yavuz Durak, Rahmi Aktepe, Özge Fışkın ve Emrehan Halıcı yer aldı. Müzik yazılımı dünyasının uluslararası alanda da önemli isimlerinden olan; Dr. Ufuk Önen, Bülent Bıyıkoğlu ve Murat Yücel de teknik jüri olarak görev aldılar.

Finalde Yarışan Eserler


Performansları ses ikonlarına tıklayarak dinleyebilirsiniz.

  1. Ali Emre Algır / Bir Dervişin Yolu Dinle
  2. Caner Gültekin / Çilehane Dinle
  3. Burçe Karaca / Ruh-u Revan Dinle
  • Yusuf Altınel / The Rose Dinle
  • Selim Aysan / Gönül Dinle
  • Göksel Çetin / Referans Dinle
  • Alper Demiray / Sabır Saadeti Dinle
  • Uğurjan Duman / Kopmayan Bağ Dinle
  • Sait Efe Eşol / Mürekkep Dinle
  • Ali Çağan Gündüz / Beyin Fırtınası Dinle

Yarışma Hakkında

Bilişim teknolojilerinin sağladığı olanaklarla müziğin bir araya gelişini bir yarışma heyecanı ile güçlendiren ve ülkemizde elektronik müzik yaratıcılarının ortaya çıkmasına olanak sağlayan TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması'nın asıl amacı bir yarışmadan çok, bilgi çağının tanımlarına uyan, teknolojiyi kullanan ve üreten, yaratıcılığı ve sanatı eyleme dönüştürebilen insanlara ticari kaygılardan uzak, kaliteli ve özgür bir üretim imkanı vermektir.

Bilginin ve bireyin öneminin giderek arttığı, yetenek ve yaratıcılığın ön plana çıktığı yeni dünya düzeninde, ülkemizdeki teknoloji ve sanat birlikteliğinin en güzel örneklerinden birini oluşturan TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması 29 yıldır Bilişim Haftası Etkinlikleri kapsamında düzenlenmektedir.

Müzik otoriteleri tarafından ülkemizin en kaliteli yarışmalarından biri olarak değerlendirilen ve geleneksel hale gelen TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışmasının en büyük kıvanç kaynağı, yarışmaya katılmış olan pek çok bestecinin bugün yurt içinde ve dışında müzik endüstrisinde çok önemli projelere imza atmış olmasıdır.

Detaylı bilgi ve başvuru için

beste.halici.com.tr