background

TBD-HALICI
BESTE YARIŞMASI

Türkiye'nin en uzun soluklu müzik yarışması olan TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması, Türkiye Bilişim Derneği Bilişim Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

image

24. TBD - Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışmasının birincisi "Sürprizlere Bayılırım" adlı eseriyle Ozan Erkal oldu.

34. Ulusal Bilişim Kurultayı kapsamında bu yıl 24. yaşını kutlayan TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması’nın final gecesi ve ödül töreni 20 Aralık 2017, Çarşamba akşamı Central Ankara’da yapıldı. Türkiye Bilişim Derneği ve Halıcı Bilgi İşlem A.Ş. tarafından 1994'ten beri kesintisiz olarak her yıl yapılan yarışmaya ilgi büyüktü.

Şimdiye kadar yüzlerce besteci ve müzisyeni, hem Türkiye hem de dünya müzik sektörüne kazandıran yarışmanın finalinde 9 yarışmacı jüri ve davetliler önünde canlı performans sergiledi. Yarışmanın birincisi; “Sürprizlere Bayılırım” adlı eseriyle Ozan Erkal oldu. Erkal, ODTÜ Mimarlık mezunu ve 10 yaşından beri gitar çalıyor. Yarışmanın jürisi Garo Mafyan (jüri başkanı), İzzet Öz, Borga Parlar, Hakan Özer, Şeref Oğuz, Mehmet Okonşar, Rahmi Aktepe, Artun Ertürk ve Emrehan Halıcı gibi müzik, kültür ve teknoloji alanlarına yayılan geniş ilgi alanlarına sahip uzman isimlerden oluşuyor.

İzzet Öz’ün başından beri hem jüri üyeliğini hem de sunuculuğu yaptığı yarışmanın özel performansında Onur Aymergen, Ahmet Elmas, Canberk Hacıbaloğlu, Cemal Ali Bağlan ve Emrehan Halıcı sahne aldı.

Yarışmanın ikincilik ödülünü inşaat mühendisi ve alaylı bir müzisyen olan Melik Haydar Şahin "Garibanam" adlı eserle, üçüncülük ödülünü ise Gazi Müzik Eğitimi bölümü mezunu Yavuz Durak “Slow Motion" adlı eserleriyle aldı. Yarışmada bir de mansiyon verildi; "Zirve" adlı eseriyle Ceylin Özgür Erzen jüri özel ödülünü aldı.

* Final performansı ve fotoğraflar için web sayfasını ziyaret ediniz.

Yarışma Hakkında

Bilişim teknolojilerinin sağladığı olanaklarla müziğin bir araya gelişini bir yarışma heyecanı ile güçlendiren ve ülkemizde elektronik müzik yaratıcılarının ortaya çıkmasına olanak sağlayan TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması'nın asıl amacı bir yarışmadan çok, bilgi çağının tanımlarına uyan, teknolojiyi kullanan ve üreten, yaratıcılığı ve sanatı eyleme dönüştürebilen insanlara ticari kaygılardan uzak, kaliteli ve özgür bir üretim imkanı vermektir.

Bilginin ve bireyin öneminin giderek arttığı, yetenek ve yaratıcılığın ön plana çıktığı yeni dünya düzeninde, ülkemizdeki teknoloji ve sanat birlikteliğinin en güzel örneklerinden birini oluşturan TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması 24 yıldır Bilişim Haftası Etkinlikleri kapsamında düzenlenmektedir.

Müzik otoriteleri tarafından ülkemizin en kaliteli yarışmalarından biri olarak değerlendirilen ve geleneksel hale gelen TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışmasının en büyük kıvanç kaynağı, yarışmaya katılmış olan pek çok bestecinin bugün yurt içinde ve dışında müzik endüstrisinde çok önemli projelere imza atmış olmasıdır.

Elektronik müzik tarihinde kısa, ama ülkemizde bu alanda uzun ve güçlü bir geçmişi olan Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması, 24 yıldır değişmeyen jürisiyle de bir ayrıcalık yaratmaktadır. Yarışma jürisi Garo Mafyan, İzzet Öz, Şeref Oğuz, Hakan Özer, Borga Parlar, Mehmet Okonşar, Artun Ertürk, Rahmi Aktepe ve Emrehan Halıcı gibi müzik, teknoloji ve kültür dünyasının duayenlerinden oluşmaktadır.

Detaylı bilgi ve başvuru için

beste.halici.com.tr