background

TBD-HALICI
BESTE YARIŞMASI

Türkiye'nin en uzun soluklu müzik yarışması olan TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması, Türkiye Bilişim Derneği Bilişim Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

image

25. TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması Finali Ankara'da Yapıldı!

BESTE YARIŞMASI 25. YILINI KUTLUYOR!

Bilişim 2018 - 35. Ulusal Bilişim Kurultayı kapsamında Türkiye Bilişim Derneği ile birlikte gerçekleştirilen “TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması” 25. yılını görkemli bir geceyle kutladı.

22 Kasım Perşembe günü Ankara Central’da saat 19.30’da canlı performansla eserlerini jüriye dinleten 11 finalist arasında zorlu ve keyifli bir rekabet yaşandı.

Yakup Hortoğlu “Irmakta Yüzen Mandalina Kabukları” adlı bestesiyle birincilik ödülüne lâyık görüldü!

Türkiye Popüler Müziğine önemli katkılar yapmış ve aramızdan ayrılmış olan değerli bestecilerimize ithaf edilen yarışmada jüri, finale kalan 11 eser arasından ilk üçü, izleyiciler önünde belirledi. Derece alanlara toplam 15 bin TL ve teknolojik ürünler ödül olarak verildi.

Görkemli gecenin unutulmazları arasında yerini alan Yakup Hortoğlu “Irmakta Yüzen Mandalina Kabukları” adlı eserini, bağlama ve cümbüş karışımı enstrümanıyla icra ederek jüri ve izleyicilerden tam not aldı.

Yarışmanın ikincilik ödülünü Gerçek Dorman "Be as Water My Friend" adlı eseriyle alırken “Bu bestelerin arasından ikinci olarak çıkmak benim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Her şeyin dakikası dakikasına planlı olarak gittiği böyle profesyonel bir organizasyonda olmak mutluluk verici” diyerek heyecanını dile getirdi.

Üçüncülük ödülünü ise Hüseyin Cevahir Ünal "Deepness" adlı eseriyle aldı.

Unutulmaz gecede aynı zamanda önceki yarışmalardan kesitler ve fotoğraflar paylaşılarak; şimdiye kadar derece alan yarışmacılarla ilgili bilgilerin de verildiği “25. Yıl Özel Gösterimi” yapıldı.

Yarışmanın 25 yıldır değişmeyen jüri üyelerinden Artun Ertürk, Borga Parlar, Garo Mafyan, Hakan Özer, İzzet Öz, Mehmet Okonşar, Şeref Oğuz, Rahmi Aktepe ve Emrehan Halıcı’nın yanı sıra başarılı yarışmacılardan Yavuz Durak da bu yıl jüriye dâhil oldu.

Teknoloji ve sanat birlikteliğinin en güzel örneklerinden biri olan TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması pek çok besteci ve müzisyeni, hem Türkiye hem de Dünya müzik sektörüne kazandırdı, kazandırmaya da devam edecek…

Facebook sayfamız: facebook.com/besteyarismasi/

Yarışma Hakkında

Bilişim teknolojilerinin sağladığı olanaklarla müziğin bir araya gelişini bir yarışma heyecanı ile güçlendiren ve ülkemizde elektronik müzik yaratıcılarının ortaya çıkmasına olanak sağlayan TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması'nın asıl amacı bir yarışmadan çok, bilgi çağının tanımlarına uyan, teknolojiyi kullanan ve üreten, yaratıcılığı ve sanatı eyleme dönüştürebilen insanlara ticari kaygılardan uzak, kaliteli ve özgür bir üretim imkanı vermektir.

Bilginin ve bireyin öneminin giderek arttığı, yetenek ve yaratıcılığın ön plana çıktığı yeni dünya düzeninde, ülkemizdeki teknoloji ve sanat birlikteliğinin en güzel örneklerinden birini oluşturan TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması 25 yıldır Bilişim Haftası Etkinlikleri kapsamında düzenlenmektedir.

Müzik otoriteleri tarafından ülkemizin en kaliteli yarışmalarından biri olarak değerlendirilen ve geleneksel hale gelen TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışmasının en büyük kıvanç kaynağı, yarışmaya katılmış olan pek çok bestecinin bugün yurt içinde ve dışında müzik endüstrisinde çok önemli projelere imza atmış olmasıdır.

Elektronik müzik tarihinde kısa, ama ülkemizde bu alanda uzun ve güçlü bir geçmişi olan Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması, 24 yıldır değişmeyen jürisiyle de bir ayrıcalık yaratmaktadır. Yarışma jürisi Garo Mafyan, İzzet Öz, Şeref Oğuz, Hakan Özer, Borga Parlar, Mehmet Okonşar, Artun Ertürk, Yavuz Durak, Rahmi Aktepe ve Emrehan Halıcı gibi müzik, teknoloji ve kültür dünyasının duayenlerinden oluşmaktadır.

Detaylı bilgi ve başvuru için

beste.halici.com.tr